Разгосударствление

Роздержавлення

Як відомо, протягом досить тривалого часу вітчизняна економіка формувалася як державна, внаслідок чого на певному етапі держава стала монополістом більш, ніж 90% виробничих потужностей, продукції.

За таких умов для ефективного розвитку інших форм власності необхідним стало забезпечення подолання державного монополізму на власність, для реалізації чого після проголошення незалежності України законодавці почали розробляти і втілювати в життя численні нормативні акти в цій сфері, зокрема, щодо роздержавлення та приватизації об’єктів власності. Проте, як показала практика, реалізація вказаних процесів виявилася набагато складнішою, ніж це передбачалося, і відображено в законодавстві.

Що ж таке «роздержавлення» і «приватизація»? Простими словами «роздержавлення» – це передача власності з державного сектора до приватного, а приватизація – етап роздержавлення, що передбачає передання громадянам (працівникам) титулу власності на частину засобів виробництва або продаж їх (в т.ч. цілих підприємств) у приватну власність.

Не дивлячись на спроби на законодавчому рівні врегулювати процеси роздержавлення і приватизації, багато правових норм є досить суперечливими і  неоднозначними або такими, що фактично не можливо втілити в життя. У зв’язку із зазначеним певні питання щодо роздержавлення і приватизації, а також правового врегулювання їх наслідків потребують комплексного і професійного підходу.

Зокрема, правова невизначеність в деяких питаннях щодо роздержавлення майна лягли в основу такого явища, як рейдерські захоплення майна, підприємств і бізнесів.

Основний зміст рейдерства полягає недружньому поглинанні компанії з недооціненими активами, а потім – продажу реорганізованої компанії або виділеного активу за ринковою вартістю.

З метою запобігання вказаному явищу, власникам активів, а також особам, які мають на меті придбати відповідні активи, слід максимально убезпечити себе від можливих ризиків, пов’язаних з рейдерством або його наслідками. Зокрема, необхідним є вдосконалення корпоративної структури підприємства, доскональне вивчення правової  історії майна, право на яке набувається, оскільки непоодинокою є практика, коли держава, в особі відповідного органу, або інша особа  може заявити вимоги щодо витребування цього майна від кінцевого власника.

Адвокатське об’єднання «N&P LAW COMPANY» має достатній досвід у питаннях врегулювання процесу роздержавлення майна, приватизації, паювання, захисту прав власників, у тому числі від рейдерства.